Praca za granicą - znajomość języka
Otwarcie rynków pracy w krajach Unii Europejskiej dla nowych państw członkowskich sprawiło, że coraz więcej Polaków decyduje się na szukanie pracy za granicą. Setki tysięcy wyjeżdżają w poszukiwaniu lepszych warunków życia, wyższych zarobków i możliwości awansu. Według różnych szacunków na terenie Wielkiej Brytanii i Irlandii może przebywać ok. miliona Polaków, kolejne kilkaset tysięcy w innych krajach, które nie wymagają od Polaków żadnych pozwoleń na pracę.
Niektóre kraje, takie jak Niemcy czy Austria nie otworzyły jeszcze swoich rynków pracy dla mieszkańców nowych krajów Unii, ale i tak wiele osób wyjeżdża do pracy sezonowej w tych krajach. Do pracy za granicą wyjeżdżają głównie lekarze, pielęgniarki, opiekunowie osób starszych i dzieci, inżynierowie i pracownicy budowlani, ale także sezonowi pracownicy w rolnictwie, hotelarstwie czy gastronomii. Jak radzą sobie z wymogiem znajomości języka?
W wielu przypadkach sprawa jest oczywista - na stanowiskach, które wymagają bezpośredniego kontaktu z klientami, bardzo dobra znajomość języka jest warunkiem koniecznym. Dlatego też najwięcej osób decyduje się jechać do Wielkiej Brytanii czy Irlandii - kursy języka angielskiego cieszą się największym powodzeniem.
Wiele osób decyduje się podszlifować znajomość języka przed wyjazdem za granicę, aby ułatwić sobie znalezienie pracy. Oczywiście najszybciej można się go nauczyć już będąc na miejscu, ale pracodawca na pewno zwróci na to uwagę w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.
Jeżeli ofert pracy za granicą szukamy jeszcze w Polsce, jest bardzo prawdopodobne, że poziom znajomości języka będzie określony w ogłoszeniu. Warto zwrócić na to uwagę przed wysłaniem CV po angielsku czy listu motywacyjnego, bo już na miejscy może się okazać, że nie poradzimy sobie z wykonywaniem naszych obowiązków w stopniu, jakiego będzie od nas wymagał zagraniczny pracodawca.
Wyjeżdżający za granicę do pracy sezonowej mają ułatwione zadanie. Najczęściej wymagana jest znajomość podstawowych zwrotów w obcym języku, a czasem nawet i to nie jest konieczne. Także pracownicy niższego szczebla, m.in. w budownictwie, często trafiają w pracy za granicą na Polaków czy Czechów, dzięki czemu mogą bez problemów wykonywać swoją pracę. Ze względu na ogromną liczbę przyjeżdżających Polaków do Anglii i Irlandii w biurach pośrednictwa pracy często to Polacy pełnią dyżury i przyjmują podania o pracę i pomagają znaleźć ogłoszenia czy załatwić potrzebne formalności.
Znajomość języka obcego oczywiście zawsze pomaga, jeżeli decydujemy się na wyjazd w poszukiwaniu pracy za granicą, ale wymagany poziom znajomości zależy od stanowiska i rodzaju pełnionych obowiązków. Warto zauważyć, że ze względu na nasycenie rynku coraz trudniej jest znaleźć pracę osobie, która nie zna języka angielskiego i nie jest w stanie sobie poradzić ze zrozumieniem najprostszych komunikatów. Szukając pracy za granicą należy wziąć to pod uwagę i pomyśleć o polepszeniu swojej znajomości języka angielskiego jeszcze przed wyjazdem.
Stopka
Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz