Jak Cię widzą, tak Cię piszą... - zagraniczne opinie o Polakach
Od 2005 roku hasło "polski hydraulik" zostało użyte jako wyraz sprzeciwu części państw Europy Zachodniej przed napływem taniej siły roboczej z Europy Wschodniej i Środkowo Wschodniej.
Fraza została później spontanicznie wykorzystana przez Polską Organizację Turystyczną. We Francji, gdzie po raz pierwszy zostało użyty w propagandowe hasło, pojawiły się plakaty z przystojnym Polakiem, który został ucharakteryzowany na hydraulika, który zachęcał do przyjazdu do Polski. W ten sposób Polska Organizacja Turystyczna wykorzystała lęki i stereotypowe myślenie Europejczyków. Plakat z hasłem „Zostaję w Polsce, przyjeżdżajcie licznie” spotkał się z duża aprobatą w środowisku. Jego twórca Adam Kozłowski, który w tamtym okresie był przewodniczącym Polskiej Organizacji Turystycznej otrzymał nagrodę "Europejczyk Roku". Określenie "polskiego hydraulika" ukazuje na jaką skalę część narodów europejskich posługuję się schematami w odniesieniu do innych. Zastanówmy się przez moment, w jaki sposób Polacy są odbierani na zachodzie. Zwłaszcza teraz kiedy, duża część naszych rodaków wyjechało za granicę, szukać lepszej egzystencji.
Wyjechali ludzie z bardzo rożnych środowisk i niestety często zachowanie rodaków odbiegało od standardowej kindersztuby. Przyjrzyjmy się obiegowym opinią na temat Polaków. Według ankiet przeprowadzonych wśród ochotników, mieszkających w krajach Europy Zachodniej Polak najczęściej uważany jest za osobę, bardzo religijną. Jest również postrzegany za patriotę, oraz za osobę sarmacką wobec kobiet. Z drugiej strony, uważany jest za pijaka, osobę impulsywną, oraz często za przysłowiowego cwaniaczka. Jeżeli chodzi o opinię na temat Polek, większość narodów europejskich postrzega Polki jako kobiety niezwykle atrakcyjne, oraz eleganckie, z drugiej jednak strony za naiwne i pozbawione pewności siebie.
Oczywiście opinie na temat konkretnego narodu często biorą się z kontaktu z poszczególnymi ludzi, często utożsamiamy cechy jednego człowieka z całym narodem, poniekąd przelewamy niechęć, lub sympatię do jednego człowieka na ogół społeczeństwa. Dlatego należy być bardzo ostrożnym w formułowaniu i wydawaniu sądów.
Stopka
Afi
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz