piątek, 21 stycznia 2011

U siebie czy u kogoś?

Autorem artykułu jest Eppe Eppe



Praca jest potrzebna każdemu człowiekowi, ale zanim zaczniemy pracować trzeba odpowiedzieć na jedno ważne pytanie czy chcemy założyć własną firmę czy może pracować dla kogoś. Jest to istotne pytanie, ale również bardzo trudne, bo zarówna pierwsza jak i druga opcja ma swoje wady i zalety.

Decyzja zależy przede wszystkim od tego, w jakim charakterze będziemy pracować. Informatyk to dość specyficzny zawód, jedni uważają, że nudny inni, że pasjonujący i interesujący, jak zawsze zdania będą podzielone. Tak czy owak początkujący informatyk musi podjąć ważną decyzję – czy zamierza pracować na swoim czy może marzy mu się praca w jakiejś firmie. Zanim jednak informatyk zdecyduje się na pracę na swoim, musi wiedzieć jak założyć własną firmę i jakie koszty są z tym związane.

Najważniejszym kosztem dla każdego człowieka posiadającego własną firmę jest opłacenie składki ZUS. Składka w tym roku poszła w górę i miesięcznie trzeba płacić osiemset złotych. Do tego dochodzą inne koszty, takie jak wynajem lokalu, no chyba, że firma ma siedzibę w miejscu, w którym mieszkamy to wtedy wynajem nic nie kosztuje. Jakby zliczyć same te wydatki to niejeden człowiek może złapać się za głowę. Wiadomo, że z rozpoczęciem działalności związane są jeszcze inne wydatki. Przede wszystkim informatyk musi zaopatrzyć się w sprzęt, którego będzie używał czy to do naprawy czy do tworzenia czegoś nowego, wszystko zależy, jaka będzie jego specjalizacja.

Wiadomo, że na początku działania firmy jest bardzo ciężko i wiele firm już na początku swojej działalności zaciąga kredyty i dość często źle się to kończy, bo firma się nie rozwija a kredyt trzeba spłacać. Z kolei praca u kogoś może wyglądać zupełnie inaczej, ponieważ nie interesuje człowieka nic poza tym żeby przyjść do pracy i robić swoje. To pracodawca zajmuje się opłacaniem składki ZUS itp. Praca informatyka na etacie u kogoś może być całkiem przyjemną posadą, zwłaszcza, gdy zarabiamy dobre pieniądze. Do zalet pracy u kogoś trzeba zaliczyć również fakt, że obowiązuje czterdziestogodzinny wymiar pracy a każda nadgodzina jest płacona.

We własnej firmie ten wymiar pracy może wyglądać nieco inaczej, gdyż będąc szefem sami dla siebie musimy o firmie myśleć dwadzieścia cztery godziny na dobę. Do zalet pracy u kogoś można zaliczyć różnego rodzaju benefity. Bardzo często pracodawcy zaopatrują swoich informatyków w firmowe laptopy, telefony komórkowe, a także samochody służbowe. Poza tym pracowanie w dużej firmie z dużymi zleceniami może owocować różnego rodzaju premiami, co we własnej firmie ciężko uzyskać. Obowiązkiem każdego pracownika jest stawianie się do pracy na czas i dawanie z siebie wszystkiego w pracy by pracodawca był zadowolony. Można jeszcze pracować w swojej firmie a dorywczo pracować u kogoś innego. Tak informatycy robią bardzo często by móc więcej zarobić. Jest jednak ważny warunek takiej pracy, trzeba być dyspozycyjnym a ponadto lepiej zawiadomić pracodawcę, że ma się własną firmę, bo jeśli informatyk by to ukrył, mogłyby go czekać duże problemy ze strony pracodawcy.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Kiedy mamy prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego?

Autorem artykułu jest Joanna M.



Z takiego urlopu możemy skorzystać w całości lub tez podzielić go na części, z tym, że conajmniej jedna jego część powinna trwać przynajmniej 14 dni. Co ciekawe nie możemy zrezygnować z tego uprawnienia w żadnym przypadku.

Pierwszy urlop. Podejmując pracę po raz pierwszy, nabywamy prawo do 1/12 urlopu po przepracowaniu każdego miesiąca. Jesli po przepracowaniu jednego roku mamy prawo do 20 dni urlopu, to po przepracowaniu dwóch miesięcy nabędziemy prawo do 4 dni wolnych, po pół roku- 10 dni itd.

Do jakiego urlopu mamy prawo? Zgodnie z przepisami kodeksu pracy urlop wypoczynkowy wynosi:
-20 dni, jeśli jesteśmy zatrudnieni krócej niż 10 lat
-26 dni, jeżeli pracujemy dłużej niż 10 lat.
Gdy jesteśmy zatrudnieni na niepełnym etacie, nasz wymiar urlopu jest proporcjonalny do wymiaru czasu naszej pracy. Pamiętajmy, że do urlopu wlicza się tylko dni robocze!
Warto wiedzieć, ze jeśli jesteśmy pracownikami sezonowymi mamy takie samo prawo do urlopu wypoczynkowego jak osoby zatrudnione etatowo.

Od czego zależy długość urlopu. Oczywiście od ogólnego stażu naszej pracy. To znaczy, że do tego, który mamy u obecnego pracodawcy doliczamy okresy poprzedniego zatrudnienia.
Do stażu uprawniajacego do urlopu wliczamy takze lata nauki w szkole, ale nie więcej niz:
-3 lata- za naukę w zasadniczej lub innej równorzędnej szkole zawodowej,
-4 lata- za naukę w średniej szkole ogólnokształcącej,
-5 lat- za średnią szkołe zawodową,
-6 lat za szkołę policealną,
-8 lat za ukończenie szkoły wyższej.

Termin rozpoczęcia urlopu może ulec zmianie. Większość firm układa plany urlopowe, prosząc pracowników by ustalili, w jakich miesiącach chcą skorzystać z wolnych dni. Oczywiście jest możliwość późniejszej zmiany podanego przez nas terminu. Jednak musimy złożyć wniosek umotywowany waznymi przyczynami, lub też pracodawca może dokonac zmiany terminu jesli uzna, że nasza nieobecność w danym czasie zakłóciłaby tok pracy w firmie.

Odwołanie z urlopu. Może się zdarzyć, że szef niespodziewanie wezwie nas z urlopu do pracy. Ma do tego prawo, tylko wtedy, gdy nasza obecność w firmie jest niezbędna, bo wydarzyło się coś czego nie można było przewidzieć wcześniej.

Dopłata do wypoczynku. Jeśli w naszym zakładzie pracy istanieje fundusz socjalny, możemy ubiegać się o dofinansowanie do urlopu. Aby z niego skorzystać powinniśmy wziąć urlop wypoczynkowy w wymiarze conajmniej 14 dni. Wysokość dofinansowania jest uznaniowa, ustalona w regulaminie funduszy i zwykle zależy od wysokości dochodów w rodzinie. W firmach, w których nie ma takich funduszy, pracodawca powinien wypłacić tzw. świadczenia urlopowe. Należy się ono każdemu pracownikowi raz w roku, pod warunkiem, że korzysta z urlopu w wymiarze co najmniej 14 dni. Pieniądze powinny być wypłacone najpóźniej w dniu poprzedzającym urlop. Wysokość takiego świadczenia jest ustalana przez pracodawcę.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak być elastycznym na rynku pracy

Autorem artykułu jest pracownik k.



Rynek pracy w Polsce ciągle się zmienia. Zmianie ulegają wskaźniki bezrobocia, rozwiązania prawne, formy współpracy. Nieustannie tworzone są nowe stanowiska czy działy w firmach. Nasuwa się więc pytanie - jak dostosować się do tych zmian i utrzymać stabilną pozycję na polskim rynku pracy?

Należy uświadomić sobie, że szanse na przepracowanie w tej samej firmie kilkunastu czy kilkudziesięciu lat są aktualnie dużo mniejsze niż w przeszłości. Mało tego, zmianie będą ulegać nie tylko nasze miejsca pracy, ale także zawody i stanowiska. Według ekspertów, przeciętny pracownik będzie musiał przekwalifikować się kilka razy w ciągu całego swego życia. Już teraz widzimy ogromny nacisk na rozszerzanie kompetencji wśród pracowników. Popularne są kursy językowe, szkolenia, studia podyplomowe. Jednak żeby zwiększyć szansę na umocnienie swojej pozycji na rynku pracy, należy dopasować zawód do osobowości, a także aktualnego zapotrzebowania wśród pracodawców.

Myśląc o przekwalifikowaniu się, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę własne cechy charakteru i osobowość. Zastanówmy się na przykład, czy jesteśmy skrupulatni i rzetelni, czy też może kreatywni i innowacyjni. Czy lubimy kierować ludźmi, czy też może sami wolimi dostawać konkretne, z góry narzucone zadania. Wiedza i nabyte umiejętności nie przydadzą się bowiem, jeśli zajmiemy stanowisko wymagające od nas cech, których nie posiadamy.

Warto też zadbać o kompetencje zawodowe. Mile widziane są wszelkie kursy, szkolenia, studia podyplomowe, nowe doświadczenia. Należy jednak oszacować najpierw koszty związane z nabyciem tych nowych kompetencji. Czasem lepiej skorzystać z bezpłatnych kursów, np. unijnych.

Kolejnym ważnym krokiem jest uświadomienie sobie, czy wybrany przez nas zawód będzie cieszył się popularnością w ciągu najbliższych lat. Warto obserwować kierunki, w jakich podąża polska gospodarka i rynek pracy oraz być na bieżąco z rankingami zawodów przyszłości itp.

Przekwalifikowywanie się zwiększa nasze szanse na zdobycie lepszej i atrakcyjniejszej pracy. Dzięki licznym kursom i szkoleniom stajemy się elastyczni i zarazem bardziej pożadani przez pracodawców. Daje nam to również możliwość lepszego poznania siebie i czerpania satysfakcji z wykonywanego zawodu.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zmiana pracy.

Autorem artykułu jest Joanna M.



Dostałeś nową ofertę pracy a może cię zwolniono i szukasz nowej pracy, nie ważne z jakiego powodu ale jeśli zmieniasz prace musisz zorientować się w kilku ważnych kwestiach.

Pierwszą istotną sprawą jest to, że istnieje wiele sposobów zakończenia współpracy z dotychczasowym pracodawcą. Jeśli twój szef chce rozwiązać z tobą umowę wręcza ci wypowiedzenie. Jeśli ty się na to decydujesz osobiście bo przykładowo masz na oku lepsza posadę także możesz złożyć sam wypowiedzenie od umowy twojemu pracodawcy, oczywiście zgodnie z okresem wypowiedzenia zawartym w umowie czyli np. 2 tygodnie przed planowanym zakończeniem pracy a nie dzień czy dwa przed. Istnieje także łagodniejsze rozwiązanie za porozumieniem dwóch stron, nie ma wtedy zarzutów, warunki odejścia są wspólnie ustalone. Pamiętaj jeśli planujesz zmienić pracę na początku poinformuj szefa nim ktoś inny go poinformuje. Niezależnie czy to ty składasz wypowiedzenie czy szef je składa tobie, okres wypowiedzenia umowy obowiązuje. Musisz więc jeszcze przepracować czas zanim taka umowa wygaśnie. W przypadku zatrudnienia na zlecenie jest to okres 2 tygodni, w chwili gdy pracujesz w firmie już jakieś 6 miesięcy bądź dłużej ale nie więcej jak 3 lata okres wypowiedzenia to miesiąc czasu, po trzech latach wypowiedzenie trwa 3 miesiące.

Pamiętaj, że odprawa przysługuje ci jedynie w chwili gdy rozwiązanie umowy wystąpiło w skutek likwidacji firmy grupowych zwolnień czy zwolnienia z powodu nadmiaru pracowników. Nie masz prawa ubiegać się o odprawę jeśli samodzielnie złożysz wypowiedzenie czy zostaniesz zwolnionym w skutek niedopełnienia obowiązku pracowniczego lub też w chwili porozumienia dwóch stron. Jeśli jednak taka odprawa ci przysługuje to jej wysokość zależy od stażu pracy w firmie. Jeśli pracowałeś w firmie mniej niż dwa lata przysługuje ci wynagrodzenie w kwocie równej miesięcznej pensji, w chwili gdy staż pracy trwał od 2 lat do 8 jest to kwota podwójnej pensji, jeśli ponad 8 lat to trzykrotna wysokość pensji.

Niezależnie od okoliczności zakończenia umowy, pracodawca ma obowiązek wystawić ci świadectwo pracy. Powinien on sporządzić takie świadectwo najpóźniej do tygodnia czasu od rozwiązania umowy. Przekazać ci je może osobiście bądź listownie. Jeśli już takie świadectwo otrzymasz sprawdź dokładnie czy wszystkie dane są prawidłowe, takie jak stanowisko, okres pracy, zarobki, dni niezdolności do pracy, jeśli zauważysz błędy masz 7 dni na domaganie się sprostowania.

Jeśli pracując w danej firmie masz niewykorzystany jeszcze urlop a już chcesz zakończyć taka umowę, urlop wypoczynkowy lub też zaległy urlop ci nie przepada. Kończysz umowę we wrześniu podziel dni urlopowe (26) na dwanaście miesięcy i pomnóż przez przepracowaną w danym roku już liczbę miesięcy (wrzesień czyli 9).W tej kalkulacji akurat wypada 19,5 czyli w sumie 20 dni urlopu, oczywiście jeśli do tej pory nie masz wykorzystanych dni urlopowych a nawet jeśli kilka dni jest już wykorzystane np. 5 to i tak 15 zostaje niewykorzystanych w takiej sytuacji. Takie dni możesz wykorzystać podczas okresu wypowiedzenie a o ile szef wyrazi zgodę, jeśli nie musi ci zwrócić należność w postaci ekwiwalentu pieniężnego za te dni. Ponadto przysługuje ci prawo płatnego wolnego na znalezienie nowego zatrudnienia w zależności od długości wypowiedzenia albo 2 albo 3 dni. Z takiego wolnego możesz skorzystać jedynie gdy to ty dostajesz wypowiedzenie a nie ty samodzielnie odchodzisz np. za porozumieniem stron czy wypowiedzeniem. Jeśli rozstanie jest w zgodzie obu stron to pamiętaj aby poprosić o referencje, mogą one pomóc ci w znalezieniu nowej pracy, nawet jeśli w danej chwili ich nie musisz mieć lepiej o nie poprosić bo w przyszłości mogą być przydatne.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Konferencje idealne miejsce na ...

Autorem artykułu jest H@idi



Konferencja jest jedną z metod publice relations i stanowi jego istotną część. Wśród mnogości wyboru dzisiejszych metod prowadzenia konferencji (telekonferencje, wideokonferencje, tradycyjne konferencje czy sympozja), wydaje się być łatwe jej zorganizowanie. Niestety nic bardziej mylnego.

Zaaranżowanie perfekcyjnej konferencji wymaga od organizatorów sporego wysiłku, czasu i środków. Pomimo wielu przeszkód jakie stoją na drodze planowanego szkolenia zamkniętego, działania te z pewnością przyniosą pożądany rezultat, a poczucie satysfakcji i spełnienia zrekompensują zaangażowany trud w organizacje danej konferencji.
Jednym z ważnych i najistotniejszych plusów przeprowadzenia konferencji jest kontakt wzrokowy z osobami uczestniczącymi w danym sympozjum. Dzięki takim spotkaniom przepływ informacji może stać się rzetelniejszy i bardziej obrazowy. A wiadomości ważne i poufne dla firmy mogą być przekazane do wszystkich uczestników konferencji równocześnie. Na takich spotkaniach można rozwiać wszelakie wątpliwości i implikacje interesujące pracowników.

Konferencje to również idealne miejsca dla spotkań i pogłębiania więzi pracowniczych. Dzięki takim spotkaniom na salach wykładowych możliwe jest spotkanie się z kolegami z pracy, porozmawianie z żywymi osobami o problemach przedsiębiorstwa oraz o celach do jakich powinna dążyć instytucja. Konferencje dają możliwość interakcji pomiędzy osobami, przedstawienie swoich komentarzy oraz wymianę doświadczeń z kolegami z branży.
Więc sympozjum to nie tylko nudne wykłady prelegentów i uważne słuchanie uczestników, ale również, a nawet przede wszystkim kontakty z osobami z firmy lub tej samej branży. Spotkania czy sympozja mogą posłużyć jako doskonała forma pokazania pracownikom, iż liczymy się z ich pomysłami na wizję firmy.
Niejednokrotnie konferencje, dzięki swemu układowi prowadzenia, zmusza uczestniczących do twórczego myślenia i sprawia iż każdy może na jakiś czas stać się prezesem. Kreuje to właścicieli firm na osoby, które dbają o swoją firmę i inwestują w ludzi, organizując konferencje Sympozjum czy konferencja może zaszczepić wśród pracowników lojalność i zaangażowanie tak potrzebną do jak najbardziej efektywnego zarządzania firmą. Dobrze zorganizowana konferencja może dodać wszystkim wiatru w żagle i przyczynić się do wzrostu wydajności pracy.

---

Agencja Pracy Tymczasowej - rekrutacja pracowników, szkolenia


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Kiedy masz prawo do odprawy.

Autorem artykułu jest Joanna M.



Dla większości z nas utrata pracy to dramat. Zastanawiamy się tylko nad przyszłością, czy sobie poradzimy, za co będziemy żyć. Odprawa, choć na krótki czas, może zmniejszyć poczucie zagrożenia i zapewnić pieniądze na bieżące wydatki.

Dla większości z nas utrata pracy to dramat. Zastanawiamy się tylko nad przyszłością, czy sobie poradzimy, za co będziemy żyć. Odprawa, choć na krótki czas, może zmniejszyć poczucie zagrożenia i zapewnić pieniądze na bieżące wydatki.

Zwolnienie pracownika. Firma ma obowiązek wypłacić odprawę, w przypadku, gdy:
-zostaniesz zwolniona na podstawie tzw. ustawy o zwolnieniach grupowych. Wysokość takiej odprawy zależy od stażu pracy i wynosi:
jednomiesięczne wynagrodzenie, gdy pracownik zatrudniony jest krócej niż dwa lata.
dwumiesięczną pensję, jeśli byłeś zatrudniony conajmniej dwa lata, ale nie więcej niż osiem.
trzymiesięczne zarobki, jeżeli twój staż pracy jest dłuższy niż osiem lat.
-zakład pracy zwolni cię z powodów przez ciebie niezawinionych (np. likwiduje twoje stanowisko pracy). W tym przypadku także stosowana jest tzw. ustawa o zwolnieniach grupowych.

Odejście na emeryturę. Także należy ci się odprawa od pracodawcy. Zgodnie z kodeksem pracy wypłaca się ją w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Kwota może oczywiście być wyższa, jeżeli przewiduje to obowiązujący w firmie regulamin. Odprawę otrzymuje się tylko raz. Jeśli np. zawiesisz emeryturę i podejmiesz pracę, po jej zakończeniu nie będziesz mogła żądać pieniędzy.
...lub na rentę. Odprawa przysługuje ci także, gdy z powodu złego stanu zdrowia przechodzisz na rentę. Otrzymasz ją w wysokości jednomiesięcznej pensji. Nie ma znaczenia czy jest to renta stała czy okresowa, ani co było powodem przejścia na rentę (wypadek, długotrwała choroba).

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jakie korzyści dają konferencje?

Autorem artykułu jest H@idi



Konferencja jest jednym z instrumentów publice relations i stanowi jego ważną część. Pośród mnogości wyboru dzisiejszych metod prowadzenia konferencji (telekonferencje, wideokonferencje, tradycyjne konferencje czy sympozja), wydaje się być proste jej zorganizowanie.

Ale to nic bardziej mylnego. Zorganizowanie perfekcyjnej konferencji wymaga od organizatorów sporego wysiłku, czasu i środków. Pomimo wielu przeszkód jakie stoją na drodze planowanego szkolenia zamkniętego, działania te z pewnością przyniosą pożądany rezultat, a poczucie satysfakcji i spełnienia zrekompensują zaangażowany trud w organizacje danej konferencji.
Jednym z najważniejszych i najistotniejszych zalet przeprowadzenia konferencji jest kontakt wzrokowy z osobami które uczestniczą w danym sympozjum. Dzięki takim szkoleniom przepływ informacji może stać się rzetelniejszy i bardziej obrazowy. A wiadomości ważne i poufne dla instytucji mogą być przekazane do wszystkich uczestników konferencji równocześnie. Na takich szkoleniach zamkniętych można rozwiać wszelakie wątpliwości i implikacje interesujące pracowników.

Konferencje to również idealne miejsca dla spotkań i pogłębiania znajomości pracowniczych. Dzięki owym spotkaniom na salach wykładowych możliwe jest spotkanie się z kolegami z pracy, porozmawianie z żywymi ludźmi o problemach przedsiębiorstwa oraz o celach do jakich powinna dążyć instytucja. Sympozja dają możliwość interakcji pomiędzy współpracownikami, zaprezentowanie swoich opinii oraz dokonania wymiany doświadczeń z kolegami z branży.
Tak więc sympozjum to nie tylko nudne wykłady prelegentów i uważne słuchanie uczestników, ale również, a nawet przede wszystkim kontakty z osobami z instytucji lub tej samej branży. Spotkania czy sympozja mogą posłużyć jako doskonała forma pokazania pracownikom, iż liczymy się z ich pomysłami na wizję firmy.
Niejednokrotnie konferencje, dzięki swemu układowi prowadzenia, zmusza uczestników do twórczego myślenia i sprawia iż każdy może na jakiś czas stać się członkiem zarządu. Kreuje to właścicieli firm na ludzi, którzy dbają o swoją firmę i inwestują w ludzi, organizując konferencje Kraków. Sympozjum czy konferencja może zaszczepić wśród pracowników lojalność i zaangażowanie tak potrzebną do jak najbardziej efektywnego zarządzania firmą. Dobrze zorganizowana konferencja może dodać wszystkim wiatru w żagle i przyczynić się do wzrostu wydajności pracy.

---

H@idi


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Dlaczego warto pracować za granicą

Autorem artykułu jest Ewa Banaszek



Po skończeniu szkoły, każdy z nas staje przed jednym z najtrudniejszych zadań w swoim życiu. Znalezienie pracy, bo o niej mowa, sprawia nam sporo kłopotów. Problem czesto nie leży w nas, lecz w ogromnym bezrobociu panującym w naszym Kraju. Na szczęście od 2004 roku możemy legalnie pracowac poza granicami Polski.

Przed wstąpieniem naszego kraju do Unii Europejskiej byliśmy skazani na "widzimisie" pracodawców. Cieszyliśmy się z każdej nawet nie atrakcyjnej poniżej naszych kwalifikacji pracy. Zadajmy sobie pytanie: dlaczego mamy tracić czas na szukanie pracy w Polsce za mało płatna pracę ? Czyż nie lepiej pracować za godne pieniądze w zachodniej Europie ?

Po pierwsze praca za granica daje nam możliwości awansu społecznego. Za roczną wypłatę jesteśmy w stanie kupic sobie auto czy inne dobra, na które osoby pracujące w Polsce moga tylko pomażyć.

Po drugie mamy komfort psychiczny. Pomimo kryzysu, ofert pracy na zachodzie Europy było jest i będzie więcej niz w naszym kraju, który jest zacofany półwieczem komunizmu. Pracaując w Anglii, Nieczech czy Holandii nie musimy się martwić, że stracimy zatrudnienie. Wręcz przeciwnie, to pracodawcy zabiegają o ręce do pracy. Wyjątkiem moze być wysławiana dotychczas Irlandia, w której obecnie przeżywa regres gospodarczy. Lecz co stoi na przeszkodzie by udać się stamtąd do pobliskiej Anglii czy Holandii!

Po trzecie i chyba najważniejsze, na zachodzie jest inna kultura pracy. Tam szanują pracownika. Pomijam fakt pracy w polskich kołchozach czy dobitniej mówiąc obozach pracy, w których szefami są nasi rodacy. Czy ktoś zna zachodni kraj gdzie jest tylu rencistów co w Polsce ? Odpowiadam, nie ma takiego drugiego kraju jak nasz, gdzie pracownika wykorzystuje się do cna jego możliwości fizycznej i umysłowej.

Po czwarte poznajemy nową kulturę, krajobrazy, zwyczaje lepsze lub gorsze od naszych. To od nas zależy co przejmiemy do swojej kultury by ją wzbogacić. Na przykład praca w Niemczech daje nam samodyscylinę, porządek. Praca w Holandii pozwala nam stać się bardziej tolerancyjnym wobec drugiego człowieka i jego potrzeb.

Po piąte praca za granicą to doskonały sposób zarobienia, odłożenia i zainwestowania pieniędzy. Zdobywając doświadczenie, język i kapitał możemy otworzyć własną działalność gospodarczą w Polsce i ciszyć się z poziomu życia ludzi pracujących poza granicami kraju.

Na koniec przestroga: Polaku pamietaj unikaj jak ognia skupisk Poloni za granicą. Stare powiedzenie "polak Polakowi wilkiem" jest ciągle aktualne. Powyższy tekst nie został przeze mnie napisany pod wpływem opowięści osób trzecich lecz osobistych przeżyć i przemyśleń, którymi się dzielę.

---

praca4u


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Rodzaje umów o pracę.

Autorem artykułu jest Joanna M.



Rozpoczynając nową pracę musimy pamiętać aby dopełnić wszelkich formalności. W innym przypadku mogą cię czekać kłopoty. Po pierwsze musisz oczywiście zawrzeć umowę o pracę ze swoim pracodawcą.

Pamiętaj, ze podpisanie takiego dokumentu chroni cię kodeksem pracy. Co więcej, posiadanie umowy o pracę wpływa bardzo pozytywnie na ocenę naszej zdolności kredytowej przez bank. Ważne jest jaki rodzaj umowy o pracę zawieramy, bo każda z nich niesie za sobą konsekwencje. Jeśli chodzi o okres umowy wyróżniamy umowy: na czas nieokreślony, na czas określony, na okres próbny, na zastępstwo oraz na czas wykonywania jakiejś określonej pracy.
Najbardziej popularna jest umowa na czas nieokreślony, która wiąże dwie strony bezterminowo. Jest ona najbardziej korzystna dla pracownika, daje mu bowiem stabilizację i pracę na długi okres. Jeśli zostałby zwolniony musi byc podany konkretny powód.
W umowie na czas określony koniec zatrudnienia określa jakaś konkretna data lub też wydarzenie, przez które zostaliśmy zwolnieni. Umowa taka może zostac przedłużona.
Umowa na czas wykonywania jakiejś pracy zawierana jest terminowo aż do momentu wykonania określonego zadania. Nie trzeba jej zmieniać w przypadku gdy praca zostanie wykonana wcześniej lub później. Zostaje ona rozwiązana wraz z zakończeniem przedsięwzięcia.
Czas trwania umowy na zastępstwo zależy oczywiście od terminu w którym pracownik, którego zastępujemy wróci do pracy. Jednak taka umowa nie może trwać dłużej niz 3 lata.
Pracodawcy często także podpisują umowę o dzieło (zatruniony zobowiązuje się do wykonania określonego dzieła, natomiast pracodawca do wypłaty wynagrodzenia, umowa zwolniona jest od podatku ZUS) lub umowę zlecenie (wynagrodzenie otrzymujemy za określone działanie a nie za rezultat, umowa taka może być rozwiązana w każdej chwili).

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

niedziela, 16 stycznia 2011

Usprawiedliwienie dla pracodawcy

Usprawiedliwienie dla pracodawcy

Autorem artykułu jest Joanna M.



Jesteś chora, musisz zająć się chorym dzieckiem a może jakiś inny nieprzewidziany przypadek sprawił, że nie możesz iść do pracy? Co zrobić w takiej sytuacji?

Po pierwsze jak najszybciej powiadom swojego przełożonego iż nie możesz zjawić się w pracy. Najlepiej byłoby oczywiście zadzwonić i powiadomić go o tym fakcie. Pamiętaj, że zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem aby ktoś z pozostałych pracowników przekazał mu wiadomość o twojej nieobecności. Po powrocie oczywiście musisz od razu przedstawić pracodawcy dokument usprawiedliwiający, który tłumaczy twoją nieobecność. Może być to na przykład oświadczenie iż opiekowałaś się dzieckiem do 8 lat, zaświadczenie lekarskie, że byłaś chora bądź też, że byłaś na badaniach lub oświadczenie z sądu, prokuratury czy policji. Pamiętaj, że informowanie sms-em jest dopuszczalne tylko i wyłącznie w niektórych firmach, dowiedz się wcześniej czy w twojej także. W przeciwnym razie może to być bardzo źle odebrane przez twojego szefa.


Jeśli nie będziesz posiadać takiego usprawiedliwienia za nieobecność w pracy, pracodawca może cię zwolnić dyscyplinarnie – bez wypowiedzenia. Co więcej, będzie to wtedy wpisane w twoim świadectwie pracy, że zostałaś zwolniona z własnej winy. A to na pewno będzie sporym utrudnieniem w poszukiwaniu pracy.


Istnieje także jeszcze jedna możliwość, jeśli musisz skorzystać z dnia wolnego z jakiegoś pilnego powodu a nie masz wykorzystanego urlopu wypoczynkowego, możesz prosić o urlop na żądanie, przysługują ci 4 dni takiego specjalnego urlopu "na już". Wystarczy w ten sam dzień przed czasem planowanego rozpoczęcia pracy zadzwonić do przełożonego i poprosić o urlop „na żądanie”.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak wybrać najlepszą agencję pracy?

Jak wybrać najlepszą agencję pracy?

Autorem artykułu jest H@idi



W naszym kraju wiele osób myśli, że praca w agencji pracy tymczasowej, to pewnego rodzaju praca niewolnicza, a pracownik nie posiada żadnych praw i ma tylko same obowiązki.

Jednakże jest to całkowitą nieprawdą, Zgodnie z prawem, jakie obowiązuje w naszym kraju, obecnie funkcjonuje pięć różnych rodzajów agencji pracy: agencje pośrednictwa pracy na terenie Polski i dla obywateli za granicą, agencje doradztwa personalnego, agencje poradnictwa zawodowego oraz agencje pracy tymczasowej.

Działalność agencji pracy tymczasowej opiera się w głównej mierze na niesieniu pomocy osobom bezrobotnym lub poszukującym pracy, oraz w szukaniu pracowników. Taka agencja rekrutacyjna wysyła potencjalnego kandydata, którego wyselekcjonowała do pracy w siedzibie pracodawcy na czas określony. Każda agencja z prawdziwego zdarzenia powinna posiadać wpis do krajowego rejestru agencji zatrudnienia oraz posiadać certyfikat, który nadaje marszałek województwa. Certyfikat taki potwierdza i uprawnia do wykonywania działalności, która może obejmować różne aspekty działalności agencji pracy. Znaczy to, że taka agencja może być agencją pracy tymczasowej jak i równocześnie doradztwa personalnego.

Jak wykazują statystyki duża liczba agencji nie działa zgodnie z prawem. Największą plagą jest brak wpisu w rejestrze oraz nie posiadanie należytych uprawnień. Każdy z nas może sprawdzić agencje, z którą zamierza podjąć współpracę. Wystarczy użyć najpopularniejszej w naszym kraju wyszukiwarki internetowej google. Każda licząca się agencja działa na podstawie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych i i zgodnie z tą ustawą nie pobiera żadnych opłat od osób poszukujących pracy. Może także zatrudniać pracowników, lecz tylko i wyłącznie na czas określony lub na czas wykonania określonego zlecenia.

Więc przed stosownym wyborem agencji zastanówmy się i dokonajmy sprawdzenia jej w rejestrach. Internet daje nam dzisiaj ogromne możliwości. Poczytajmy więc także informacje osób, które pracują poprzez tą firmę. Ich opinie mogą nam się przydać przy podjęciu ostatecznej decyzji o wyborze agencji.

---

ITC Grupa - szkolenia dla firm


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

sobota, 15 stycznia 2011

Gdzie w Europie szukać zatrudnienia?

Gdzie w Europie szukać zatrudnienia?

Na naszym kontynencie jest parę krajów wartych polecenia, tak ze względów gospodarczych jak i rekreacyjnych. Do gospodarczych państw należy Szwajcaria, a uroda, krajobrazy i zwiedzanie to przymioty pasujące do Grecji. Poniżej opisuję parę ważnych i interesujących uwag odnoszących się do przytoczonych państw.

Na naszym kontynencie jest parę krajów wartych polecenia, tak ze względów gospodarczych jak i rekreacyjnych.



Do gospodarczych państw należy Szwajcaria, a uroda, krajobrazy i zwiedzanie to przymioty pasujące do Grecji. Poniżej opisuję parę ważnych i interesujących uwag odnoszących się do przytoczonych państw.



Praca w Grecji



Czas pracy



Podejmując pracę jako ekspedient rozpoczynamy zazwyczaj miedzy 8.00 a 9.30, a blisko południa, gdy skwar osiąga moment zenitu, mamy przerwę do popołudnia lub nawet do wieczoru.



Inaczej wygląda to w strefie turystycznej gdzie np. sklepy lub urzędy funkcjonują tak, jak w pozostałych państwach europejskich, więc bez pauzy w środku dnia. Taki system pracy dotyka także pracy przy zabytkach archeologicznych i muzeach, których w tym kraju jest całe mnóstwo.



Fach w którym najłatwiej u greków o pracę to:

- Opiekunki do dzieci

- Opieka nad osobami starszymi i chorymi

- Prace rolnicze

- Pomoce domowe lub kuchenne

- Kelnerki

- Recepcjonistki

- Pokojówki



Praca w Szwajcarii



Szwajcaria jest w grupie najbogatszych państw świata. W kraju tym jest bardzo niski poziom bezrobocia i aktywnie kształtowana gospodarka, co ułatwia znalezienie pracy. Mimo tego, kraj ten nie jest najczęściej obieranym kierunkiem przez naszych krajan, a powodem tego jest restrykcyjna polityka zatrudnieniowa wobec cudzoziemców. Okoliczności te powinny się zmienić po roku 2011, kiedy to ukończy się dla Polaków siedmioletni okres ochrony rynku pracy przed emigrantami z nowych państw Unii.



Najbardziej znanym i najczęściej obieranym kierunkiem emigracji za pracą jest oczywiście Wielka Brytania, oraz kraje skandynawskie. Praca w Norwegii jest intratną propozycją związaną ze sporym wynagrodzeniem, jednak trzeba zauważyć również duże koszty utrzymania.

--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Praca za granicą: życie i praca w Irlandii

Praca za granicą: życie i praca w Irlandii

Irlandia stała się ziemią obiecaną dla wielu Polaków szukających pracy za granicą. Oficjalnie szacuje się, że obecne przebywa tam ok. 120 tysięcy polskich obywateli. Jak ta liczba wygląda w rzeczywistości? Trudno powiedzieć, gdyż wiele osób wyjeżdża jedynie sezonowo i nie planuje pobytu na dłużej niż 3 miesiące.

Irlandia stała się ziemią obiecaną dla wielu Polaków szukających pracy za granicą. Oficjalnie szacuje się, że obecne przebywa tam ok. 120 tysięcy polskich obywateli. Jak ta liczba wygląda w rzeczywistości? Trudno powiedzieć, gdyż wiele osób wyjeżdża jedynie sezonowo i nie planuje pobytu na dłużej niż 3 miesiące.



Znalezienie pracy w Irlandii nie jest już takie proste jak jeszcze parę lat temu. Ze względu na nasycenie rynku praktycznie nie ma już ofert dla niewykwalifikowanych pracowników bez choćby podstawowej znajomości języka angielskiego. Szanse na pracę w Irlandii mają jednak specjaliści i osoby z doświadczeniem zawodowym.



Sprawą najważniejszą po przyjeździe w poszukiwaniu pracy jest wynajęcie mieszkania. Można oczywiście na początku mieszkać przez kilka dni w hostelach, jednak jest to wydatek rzędu 15 - 35 Euro za noc. Najlepiej jest przenocować przez kilka dni u znajomych, ale nie zawsze jest to możliwe. Ceny wynajmu mieszkań różnią się znacznie w zależności od miejsca - najdroższy jest oczywiście Dublin, wynajęcie mieszkania będzie tu kosztowało ok. 700 Euro. Jadąc większą grupą warto poszukać domu do wynajęcia, w Dublinie kosztuje to nawet 1500 Euro za miesiąc, ale w mniejszych miastach ceny są zdecydowanie niższe - ok. 600-800 Euro. Do tego musimy doliczyć płacony przy podpisaniu umowy depozyt i koszty życia, czyli dodatkowe opłaty, za prąd, ogrzewanie czy wywóz śmieci. Jedynie woda jest w Irlandii za darmo.



Dużą niespodzianką mogą być dla nas godziny otwarcia banków. Zwyczajowo to 10-16, w Dublinie do 17 w czwartki. Jeśli bank nie będzie chciał od nas listu od pracodawcy z potwierdzeniem zatrudnienia, możemy to zrobić zawczasu, potrzebujemy jedynie dowodu osobistego lub paszportu i potwierdzenie zamieszkania (list, umowa lub oficjalny rachunek). Konto bankowe to jedna z podstawowych rzeczy, jakich będzie wymagał od Ciebie irlandzki pracodawca. Warto rozeznać się w ofercie kilku banków.



Wyjeżdżając do pracy w Irlandii musimy przygotować się na wysokie ceny żywności. Do najtańszych sieci supermarketów należą Aldi i Tesco, przyzwoite ceny znajdziemy także w Spar, Londis i Lidlu. Jeśli często chodzimy do sklepów jednej sieci warto wyrobić sobie darmową kartę rabatową, pozwoli to zaoszczędzić chociaż kilka Euro. A oto przykładowe ceny żywności:



- chleb - 1-1,50 Euro,

- masło - 1-2 Euro,

- mąka - 1,10 Euro,

- jabłka (1 kg) - 2,50 Euro,

- kurczak (cały) - 4,50 Euro,

- makaron - poniżej 1 Euro.



Na pewno należy się przygotować szukając pracy w Irlandii, że koszty utrzymania będą wyższe niż w Polsce, ale jeśli uda nam się znaleźć dobrą pracę, to będziemy spokojnie żyć, a nawet uda nam się coś odłożyć.



Bardzo opłacalne jest kupowanie na wyprzedażach, największe mają miejsce po Świętach Bożego Narodzenia, a także w czerwcu i lipcu.



Warto pamiętać o innym klimacie niż w Polsce i zamiast ciepłej zimowej puchówki zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową, bo w zimie średnia temperatura to 4-7°C, ale za to od sierpnia do grudnia często pada, najwięcej na zachodnim wybrzeżu.

--
Stopka

Bartosz Chmielewski

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Jak Cię widzą, tak Cię piszą... - zagraniczne opinie o Polakach

Jak Cię widzą, tak Cię piszą... - zagraniczne opinie o Polakach

Od 2005 roku hasło "polski hydraulik" zostało użyte jako wyraz sprzeciwu części państw Europy Zachodniej przed napływem taniej siły roboczej z Europy Wschodniej i Środkowo Wschodniej.

Fraza została później spontanicznie wykorzystana przez Polską Organizację Turystyczną. We Francji, gdzie po raz pierwszy zostało użyty w propagandowe hasło, pojawiły się plakaty z przystojnym Polakiem, który został ucharakteryzowany na hydraulika, który zachęcał do przyjazdu do Polski. W ten sposób Polska Organizacja Turystyczna wykorzystała lęki i stereotypowe myślenie Europejczyków. Plakat z hasłem „Zostaję w Polsce, przyjeżdżajcie licznie” spotkał się z duża aprobatą w środowisku. Jego twórca Adam Kozłowski, który w tamtym okresie był przewodniczącym Polskiej Organizacji Turystycznej otrzymał nagrodę "Europejczyk Roku". Określenie "polskiego hydraulika" ukazuje na jaką skalę część narodów europejskich posługuję się schematami w odniesieniu do innych. Zastanówmy się przez moment, w jaki sposób Polacy są odbierani na zachodzie. Zwłaszcza teraz kiedy, duża część naszych rodaków wyjechało za granicę, szukać lepszej egzystencji.



Wyjechali ludzie z bardzo rożnych środowisk i niestety często zachowanie rodaków odbiegało od standardowej kindersztuby. Przyjrzyjmy się obiegowym opinią na temat Polaków. Według ankiet przeprowadzonych wśród ochotników, mieszkających w krajach Europy Zachodniej Polak najczęściej uważany jest za osobę, bardzo religijną. Jest również postrzegany za patriotę, oraz za osobę sarmacką wobec kobiet. Z drugiej strony, uważany jest za pijaka, osobę impulsywną, oraz często za przysłowiowego cwaniaczka. Jeżeli chodzi o opinię na temat Polek, większość narodów europejskich postrzega Polki jako kobiety niezwykle atrakcyjne, oraz eleganckie, z drugiej jednak strony za naiwne i pozbawione pewności siebie.



Oczywiście opinie na temat konkretnego narodu często biorą się z kontaktu z poszczególnymi ludzi, często utożsamiamy cechy jednego człowieka z całym narodem, poniekąd przelewamy niechęć, lub sympatię do jednego człowieka na ogół społeczeństwa. Dlatego należy być bardzo ostrożnym w formułowaniu i wydawaniu sądów.

--
Stopka

Afi

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Praca za granicą, czy to konieczność?

Praca za granicą, czy to konieczność?

Wyjechać czy nie wyjechać? - oto jest pytanie. W naszym kraju zdobycie wymarzonej pracy nie należy do zadań najprostszych, dlatego bardzo dużo ludzi decyduje się na wyjazd "za chlebem".

Kryzys gospodarczy dosięgnął w ostatnich latach wiele krajów, co może się przekładać na nasze indywidualne problemy finansowe. Bardzo duża liczba osób straciła pracę, która gwarantowała godziwe życie i była nierzadko jedynym źródłem utrzymania rodziny. Poszukiwania kolejnych miejsc pracy okazywały się bezskuteczne, więc spora część osób w takiej sytuacji zdecydowała się na wyjazd za granicę. W większości przypadków są to wyjazdy w celach zarobkowych, ale warto zastanowić się jakie inne czynniki mogą wpływać na podjęcia pracy poza granicami kraju.



Głównym powodem są przede wszystkim większe zarobki. Polscy specjaliści, są doceniani za granicą z uwagi na ich wysokie kwalifikacje. W krajach Europy Zachodniej pracownik fizyczny ma możliwość znalezienia dobrze płatnej pracy, z uwagi na mniejszą konkurencję wśród rodzimych mieszkańców danych krajów, ponieważ nauczanie "przedmiotów zawodowych" nie jest tak powszechne jak w Polsce. Taki pracownik jest atrakcyjniejszy dla potencjalnego pracodawcy również z racji mniejszych oczekiwać. Wiadomo, w krajach w których standard życia jest wyższy, społeczeństwo ma wyższe oczekiwania.



Na decyzję o podjęciu pracy w innym kraju mogą także mieć wpływ lepsze warunki życia. Często taka decyzja wiąże się ze zmianą stałego miejsca zamieszkania, nie tylko osoby podejmującej pracę, ale również jej najbliższej rodziny. Taki pracownik będzie poszukiwał pracy w kraju gdzie system socjalny i system edukacyjny są na jak najwyższym poziomie. W tym wypadku głównym czynnikiem będzie chęć podniesienia standardu życia.



Obecnie w sieci można odnaleźć masę stron internetowych zajmujących się pośrednictwem pracy z krajami Europy i nie tylko. Praca w Anglii czy Holandii na przykład nie jest już tak nieosiągalna jak dziesięć czy piętnaście lat temu. Takie portale nie tylko oferują pracę, są również w całości poświęcone życiu w interesującym nas kraju. Można tam znaleźć mnóstwo artykułów i poradników odnośnie mieszkania i studiów, a także wypowiedzi osób które mają osobiste doświadczenia w tej kwestii. Niektóre nawet proponują indywidualne porady i konsultację.



Wyjazd za granicę to bardzo duży krok w naszym życiu. Przed jego postawieniem należy się odpowiednio przygotować, aby możliwości nieprzyjemnych niespodzianek ograniczyć do minimum. Warto więc odwiedzać tego rodzaju portale internetowe, aby zasięgnąć sprawdzonej wiedzy, a po powrocie do kraju lub zdobyciu doświadczenia w mieszkaniu za granicą, podzielić się nią z innymi.

--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Praca opiekunki w Niemczech

Praca opiekunki w Niemczech

Jeśli jesteś kobietą, która nie boi się wyzwań, która jest w stanie na jakiś czasu porzucić rodzinę i bliskich, w końcu jeśli jesteś kobietą, która nie potrafi znaleźć w Polsce zatrudnienia, a i znalazła się w trudnej sytuacji finansowej - dla ciebie jest praca opiekunki w Niemczech.

Każda praca za granicą wiąże się z dużym ryzykiem. Jeśli jedziesz na własną rękę, bez pośredników, w ciemno, możesz być pewna, że napotkasz spore komplikacje. Komplikacjami tymi mogą być problemy ze strony pracodawcy, do którego się wybierasz, jak i ogólne, typu brak możliwości znalezienia zakwaterowania, lokalu, brak możliwości znalezienia odpowiedniej pracy, tęsknota za bliskimi i domem. Wyjazd za granicę do pracy nie może odbywać się na własną rękę, bo więcej niż pewne jest to, że zostaniesz oszukana lub pozostawiona sama sobie w obcym kraju.


Dlatego najlepiej udawać się do pracy za granicę tylko za sprawą pewnych i sprawdzonych ofert pracy. Takimi ofertami pracy dysponuje przykładowo agencja pracy tymczasowej, która od lat zajmuje się zatrudnianiem kobiet jako opiekunka osób starszych czy też opiekunki do dziecka. Tylko doświadczona agencja jest gwarancją, że praca opiekunki w Niemczech, do której masz zamiar się udać, jest pracą gwarantowaną i bezpieczną, że nie zostaniesz nagle porzucona w obcym kraju, bez środków i bez osoby, do której mogłabyś się zwrócić o pomoc w razie tarapatów.


Znalezienie pracy za granicą wbrew pozorom jest banalnie proste - wystarczy zgłosić się do agencji pracy zajmującej się zatrudnianiem polskich obywateli do pracy za granicą u zagranicznych pracodawców. Rejestracja w takiej agencji jest całkowicie bezpłatna, a ty nie jesteś przymuszona czy zobowiązania do skorzystania z jej usług teraz lub w przyszłości - możesz śmiało przebierać w prezentowanych ofertach, by wybrać tą dla ciebie najlepszą i najdogodniejszą.


Praca za granicą jako opiekunka wiąże się z opuszczeniem przez ciebie bliskich, ale jeśli wyjeżdżasz świadomie oraz pod opieką agencji, na pewno szybko wrócisz do swoich bliskich z pieniędzmi, które zostały ci wcześniej obiecane w ramach wynagrodzenia. Ponieważ jadąc do pracy za granicą za pośrednictwem agencji pracy, tym samym znajdujesz się pod jej szczególną opieką - ona za ciebie załatwia wszystkie dokumenty, zezwolenia, tłumaczy pisma, znajduje zakwaterowanie oraz zajmuje się dojazdem do pracy. Ona również jest odpowiedzialna za terminowe wypłacanie pieniędzy wynagrodzenia oraz za to, żebyś miała dogodne, ludzkie warunki pracy - po prostu nadzoruje samego przedsiębiorcę, do którego się udałaś w ramach pracy.


Dlatego, jeśli interesuje cię praca opiekunki w Niemczech, powinnaś mieć na uwadze tylko i wyłącznie sprawdzone oferty u pewnych przedsiębiorców, a takie oferty znajdziesz tylko u doświadczonej agencji pracy.

--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Praca za granicą - znajomość języka

Praca za granicą - znajomość języka

Otwarcie rynków pracy w krajach Unii Europejskiej dla nowych państw członkowskich sprawiło, że coraz więcej Polaków decyduje się na szukanie pracy za granicą. Setki tysięcy wyjeżdżają w poszukiwaniu lepszych warunków życia, wyższych zarobków i możliwości awansu. Według różnych szacunków na terenie Wielkiej Brytanii i Irlandii może przebywać ok. miliona Polaków, kolejne kilkaset tysięcy w innych krajach, które nie wymagają od Polaków żadnych pozwoleń na pracę.

Niektóre kraje, takie jak Niemcy czy Austria nie otworzyły jeszcze swoich rynków pracy dla mieszkańców nowych krajów Unii, ale i tak wiele osób wyjeżdża do pracy sezonowej w tych krajach. Do pracy za granicą wyjeżdżają głównie lekarze, pielęgniarki, opiekunowie osób starszych i dzieci, inżynierowie i pracownicy budowlani, ale także sezonowi pracownicy w rolnictwie, hotelarstwie czy gastronomii. Jak radzą sobie z wymogiem znajomości języka?



W wielu przypadkach sprawa jest oczywista - na stanowiskach, które wymagają bezpośredniego kontaktu z klientami, bardzo dobra znajomość języka jest warunkiem koniecznym. Dlatego też najwięcej osób decyduje się jechać do Wielkiej Brytanii czy Irlandii - kursy języka angielskiego cieszą się największym powodzeniem.



Wiele osób decyduje się podszlifować znajomość języka przed wyjazdem za granicę, aby ułatwić sobie znalezienie pracy. Oczywiście najszybciej można się go nauczyć już będąc na miejscu, ale pracodawca na pewno zwróci na to uwagę w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.



Jeżeli ofert pracy za granicą szukamy jeszcze w Polsce, jest bardzo prawdopodobne, że poziom znajomości języka będzie określony w ogłoszeniu. Warto zwrócić na to uwagę przed wysłaniem CV po angielsku czy listu motywacyjnego, bo już na miejscy może się okazać, że nie poradzimy sobie z wykonywaniem naszych obowiązków w stopniu, jakiego będzie od nas wymagał zagraniczny pracodawca.



Wyjeżdżający za granicę do pracy sezonowej mają ułatwione zadanie. Najczęściej wymagana jest znajomość podstawowych zwrotów w obcym języku, a czasem nawet i to nie jest konieczne. Także pracownicy niższego szczebla, m.in. w budownictwie, często trafiają w pracy za granicą na Polaków czy Czechów, dzięki czemu mogą bez problemów wykonywać swoją pracę. Ze względu na ogromną liczbę przyjeżdżających Polaków do Anglii i Irlandii w biurach pośrednictwa pracy często to Polacy pełnią dyżury i przyjmują podania o pracę i pomagają znaleźć ogłoszenia czy załatwić potrzebne formalności.



Znajomość języka obcego oczywiście zawsze pomaga, jeżeli decydujemy się na wyjazd w poszukiwaniu pracy za granicą, ale wymagany poziom znajomości zależy od stanowiska i rodzaju pełnionych obowiązków. Warto zauważyć, że ze względu na nasycenie rynku coraz trudniej jest znaleźć pracę osobie, która nie zna języka angielskiego i nie jest w stanie sobie poradzić ze zrozumieniem najprostszych komunikatów. Szukając pracy za granicą należy wziąć to pod uwagę i pomyśleć o polepszeniu swojej znajomości języka angielskiego jeszcze przed wyjazdem.

--
Stopka

Praca Za Granicą

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Legalna praca w Niemczech

Legalna praca w Niemczech

Po otwarciu rynku pracy w Niemczech, nic nie stoi na przeszkodzie, aby podjąć legalną prace w tym kraju. Jednak czy praca w Niemczech jest nadal atrakcyjna jak przed kryzysem ekonomicznym?

Od wielu lat przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej Polacy wyjeżdżali na tzw. "saksy" teraz, kiedy jesteśmy już członkami Wspólnoty możemy legalnie podejmować pracę we wszystkich krajach europejskich. Jednak czy aby na pewno? Nie, niektóre kraje takie jak choćby Niemcy nie chcą wpuścić polaków na swój rynek pracy. Nasi zachodni sąsiedzi obawiają się napływu taniej siły roboczej z Polski. Jednak to, iż Niemcy wprowadziły okres przejściowy w pracy na swoim terytorium nie znaczy, że zupełnie nie mam szans na podjęcie pracy w tym kraju. Praca w Niemczech jest jak najbardziej możliwa, jednak nie jest na wyciągnięcie ręki każdego obywatela Polski. Wymaga bowiem wiele zachodu zarówno ze strony potencjalnego pracownika, jak i niemieckiego pracodawcy. Nawet polski pracodawca prowadzący działalność gospodarczą w Niemczech może mieć problemy z zatrudnieniem swojego rodaka.


Aby Polak mógł legalnie pracować na terenie republiki federalnej Niemiec musi mieć zaproszenie do pracy od pracodawcy, oraz wypełnić wiele niezbędnych druczków, aby móc podjąć pracę, i tylko tą pracę, o którą się ubiegał. Zatem jak widzimy praca w Niemczech nie jest dla wszystkich, jedynie dla tych najbardziej zdeterminowanych.


Niemcy


Jak już zostało powiedziane, w Niemczech Polak nie ma lekko po pierwsze, dlatego, że ciężko jest mu zdobyć pracę, a gdy już się to uda czekają go wielotygodniowe formalności i bieganie po urzędach za różnego typu druczkami i formularzami. Jednak jeśli jesteś odpowiednio zdeterminowany i naprawdę zależy Ci na zatrudnieniu w tym konkretnym kraju legalna praca w Niemczech stanie się możliwa, musisz tylko przezwyciężyć trudności. Jednak musisz zdawać sobie sprawę, że Niemcy to wyjątkowi służbiści, dlatego wszelkie formalności wymagają szczególnej skrupulatności, i dopięcia na tzw. ostatni guzik.


Kiedy już formalności mamy z głowy wypadałoby rozejrzeć się w końcu za jakże upragnioną posadę. W Niemczech mamy wiele możliwości, jeśli chodzi o znalezienie pracy, ale najlepszy ponownie okazuje się Internet gdzie oferty pracy w Niemczech liczone są w stekach, jeśli nie w tysiącach. Aby znaleźć oferty wystarczy wpisać np. praca Niemcy. Gdy jednak najlepsze medium nas zawiedzie warto kupić codzienną gazetę, taką jak choćby "Die Tageszeitung" i poczytać odpowiednie rubryki takie jak np. ogłoszenia o pracę w Niemczech, które znajdziemy w poniedziałkowym specjalnym dodatku do tej gazety.


Podsumowując praca w Niemczech może być bardzo opłacalna, gdyż zarobki w tym kraju są o wiele wyższe niż Polsce, również odnośnie samej pracy nie można Niemcom nic zarzucić, gdyż warunki pracy są tutaj wręcz wzorowe. Jedyne, co może nas odstraszyć są żmudne i długotrwałe formalności, jakie należy spełnić przed pojęciem pracy u naszych zachodnich sąsiadów.

--
Stopka

Marek Tokarzewski IGNS.pl

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.